- Norint, kad žolynas ilgiau tarnautų, jį reikėtų ne įsėti, bet suarus įrengti iš naujo. Taip efektas bus labiau juntamas ir ilgaamžiškesnis. Mišinyje turėtų būti tokių rūšių sėklos, kurios gali geriausiai ir ilgiausiai išlikti Jūsų dirvoje.
- Verta pasitarti su mūsų specialistais, kokį konkrečiai žolių sėklų mišinį galima būtų parinkti būtent Jūsų atveju, įvertinant Jūsų ūkio dirvožemių vyraujančius tipus, landšafto subtilybes, gruntinio vandens lygį, žolyno naudojimo būdą, kitus niuansus.
- Teisingai įrengtas žolynas (pieva ar ganykla) teisingai naudojant ir prižiūrint, o taip pat neužsitęsiant per ilgą laiką nepalankiems aplinkos ir oro veiksniams, gali be didesnių pasikeitimų duoti gerą žolės derlių 3-4 metus, priklausomai nuo sėklų mišinio sudėties.
- Sėjos metais esant sausai dirvai ir užsitęsus sausringiems orams be lietaus bet kokios sėklos gulės dirvoje neprarasdamos daigumo, kol atsiras pakankamai drėgmės joms sudygti.
- Patariama vengti ganyti gyvulius durpininėse ar smėlingose dirvose, nes jas geriau naudoti pjovimui, kadangi gyvuliai tokias dirvas lengviau ištrypia ir greičiau nuskursta rūšinė žolyno sudėtis ir tuo pačiu sumažėja jos teikiama nauda.
- Žolių sėklų mišinių reikėtų sėti kuo anksčiau pavasarį, kai tik galima įvažiuoti į dirvą technika. Sėjos terminas gali tęstis iki rugsėjo mėnesio, nes uždelsus žolynas nespės išsikrūmyti ir įsišaknyti, tuo pačiu prasčiau pasiruoš žiemojimui ir sekančiais metais pavasarį nebebus toks vešlus, koks turėtų būti.
- Žolyno pjovimo laikas yra pagrindinių žolių plaukėjimo pabaiga – žydėjimo pradžia. Uždelsus žolyno pjovimo laiką, sumenkėja pašaro maistinė vertė. Laiku nupjovus žolyną, jis geriau atželia, tuo pačiu galima tikėtis gero atolo. Esant geroms oro sąlygoms, priklausomai nuo žolyno stovio, galima tikėtis 3 pjovimų per metus, o atskirais atvejais ir iki 4-os žolės.
- Po kiekvieno nuganymo, nors žolės ir nedaug telieka, o ypač prieš žiemą žolyną reikia nupjauti. Tai padeda išvengti piktžolių dauginimosi žolyne ir iššutimo po žiemos. Tuo pačiu pavasarį dirva greičiau įšyla ir žolės greičiau, vienodžiau bei gausiau išleidžia daigus.
- Esant apie 20% ankštinių žolių žolių rūšių sėklų mišinyje (dobilai, liucerna), jo nereikia tręšti azoto trąšomis, kadangi gumbelinės bakterijos šių augalų šaknyse iš oro fiksuoja azotą ir praturtina juo dirvą. Mokslininkai yra paskaičiavę, kad 1% dobilų ar liucernos mišinyje duoda dirvai apie 4 kg gryno azoto 1 ha.
- Žolių veislių, registruotų ES yra labai daug. Jų skirtumai rūšies ribose kartais yra nedideli, o kai kurių gana žymūs, tačiau net geriausios žolių veislės nepadės pasiekti gero galutinio rezultato, jeigu kituose žolyno įrengimo/priežiūros/naudojimo aspektuose bus daromos klaidos. Todėl atminkite, kad žolių sėklos kaina yra tik nedidelė viso darbų bei kaštų dalis visoje apimtyje darbų, kuriuos reikia teisingai ir laiku atlikti, kad žolynas duotų reikiamą rezultatą!!!
- Gamintojo rekomenduojama sėjos norma žolių mišiniams yra apie 35-40 kg/ha, tačiau Lietuvoje dažniau praktikuojama 25-30 kg/ha sėjos norma, priklausomai nuo mišinio sudėties.